Vítězný Kopecký korunuje trojitý úspěch na domácí Rally Bohemia

Rally Bohemia

Mistr Evropy Jan Kopecký před Umbertem Scandolou a Seppem Wiegandem: Rodina ŠKODA korunuje na domácí Rally Bohemia trojitý triumf. Tisíce fanoušků slavily v cíli před budovou ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi úspěch domácí automobilky na soutěži, která se letos nesla také ve znamení oslav 40 let RS modelů značky ŠKODA. Historické vozy z předešlých let, oba tovární vozy Fabia Super 2000 v retro designu a první test v soutěžních podmínkách nového 1.6 turbomotoru pro nový soutěžní vůz Fabia R 5 překlenuly most mezi minulostí a budoucností.

​„Gratuluji Janu Kopeckému a Pavlovi Dreslerovi k zopakování loňského úspěchu. Všichni jsme zároveň potěšení skvělým výsledkem značky ŠKODA“, říká Michal Hrabánek, šéf týmu ŠKODA Motorsport. Chválil také kompaktní model Rally Bohemia, který se dle jeho slov stal dobrým vzorem do budoucna. Od roku 2009, kdy se na zdejší tradiční soutěži poprvé objevily vozy ŠKODA Fabia Super 2000, nenašel tento vůz na této rally přemožitele.

Úspěšní obhájci loňského prvenství Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem byli v cíli 43.9  sekund před posádkou podporovanou italským zastoupením ŠKODA Umberto Scandola/Guido d´Amore. Kopecký rovněž zkompletoval po vítězstvích v Nové Kaledonii a Austrálii vítězný „hattrick“. Třetí v pořadí Sepp Wiegand s Frankem Christianem, v druhém továrním voze v retro designu, dovršili perfektní představení značky ŠKODA. Také pro Wieganda to bylo po dvou pódiových umístěních v ERC třetí umístění mezi TOP 3 v řadě.

„Jsem pyšný, že jsem naplnil velká očekávání zde v hlavním sídle automobilky. Škoda, že můj konkurent Václav Pech dnes tak brzo vypadl“, říká Kopecký. „Děkuji celému týmu za excelentní výkon. Byli jsme stejně jako tisíce fanoušků na trati nadšení z vozu Fabia Super 2000 v designu roku 1974“. Také Sepp Wiegand byl po úspěšné stíhací jízdě a posunu z pátého na konečné třetí místo spokojený: „Jsem šťastný, že jsem po dvou umístění mezi TOP 3 v ERC dosáhl na pódium i zde v Mladé Boleslavi. Vím, že mě tým celou dobu podporoval a chtěl jsem tuto důvěru vrátit.“

Poté, co finálový den ráno pršelo, se obloha vyjasnila. V slunném počasí se v poslední zkoušce prezentovaly historické vozy ze ŠKODA Muzea, jako např. model ŠKODA 200 RS, který se na stejném místě premiérově představil publiku roku 1974. Byl to začátek úspěšné historie v sériové produkci velmi oblíbených modelů RS.

Další kapitolou 113 leté historie ŠKODA Motorsportu napíše od roku 2015 nový vůz ŠKODA Fabia R 5. Jeho 1.6 turbo motor byl poprvé testován na letošní Rally Bohemia za soutěžních podmínek tovární posádkou Esapekka Lappi/Janne Ferm. „Děkuji celému týmu za úspěšné absolvování testu v reálných soutěžních podmínkách. Byl to další milník ve vývoji nového soutěžního vozu“, komentuje Hrabánek.

Oddych si úspěšný tým ale nedopřeje. Už v pondělí cestuje ŠKODA na další podnik ERC do Estonska. Tam budou Lappi s Wiegandem od čtvrtka do soboty bojovat o další body v evropském šampionátu. Lappi je po šesti z jedenácti soutěží ve vedení s náskokem 33 bodů před Wiegandem a Craigem Breenem – oba mají shodný počet bodů. Jan Kopecký se vrací do šampionátu APRC, který v polovině sezóny vede. Příští zastávkou bude Rally Malajsie od 15. do 17. srpna.

Číslo dne: 9

V celkově devíti z dvanácti rychlostních zkoušek Rally Bohemia byl nejrychlejší jezdec s vozem ŠKODA Fabia Super 2000. Vítěz rally Jan Kopecký zvítězil už první den ve dvou z pěti – jednu z nich zajel stejně rychle jako Umberto Scandola. Finálový den pro sebe Kopecký rozhodl šest zkoušek, v RZ 10 byl nejrychlejší Scandola.