ŠKODA Economy Run: Vítězná Fabia spotřebovala pouze 2,78 litru/100 km

- 30. Ročník soutěže o nejnižší spotřebu s vozy značky ŠKODA
- Akce, organizované Automotoklubem Mladá Boleslav se zúčastnilo 59 posádek
- Mezinárodní složení startovního pole

ŠKODA Economy Run 2011 už zná své vítěze. Nejnižší průměrnou spotřebu přitom dosáhla s průměrnou spotřebou pouhých
2,78 litrů/100 km dvojice Marek Tribula a Martin Kadlec ve voze ŠKODA Fabia 1.2 HTP. Ve zvláštní kategorii „Historic“ vyhráli Petr Horníček a Michal Freyvald ve voze ŠKODA Felicia (1997) se spotřebou 4,069 litru/100 km. Vítězem v kategorii „ŠKODA Handy“ jsou František Liška a Jaroslav Bednář. Soutěž o nejhospodárnější jízdu s vozy značky ŠKODA se letos konala již potřicáté. Stejně jako v minulých ročnících při ní šlo o to, absolvovat zadanou trasu s co možná nejnižší spotřebou paliva.

Na trať dlouhou 325,9 kilometru vyjelo minulý víkend 59 posádek ve vozech všech pěti modelových řad značky ŠKODA, z nichž polovina byla vybavena naftovými a polovina benzínovými motory. Start a cíl této soutěže, pořádané Automotoklubem ŠKODA Mladá Boleslav je areál Servisních služeb Kosmonosy. První den jela celá kolona do Trutnova. V neděli se pak vrátila do Kosmonos.

Účastníci byli hodnoceni v osmi kategoriích dle zdvihového objemu, kromě nich byly vyhlášeny i dvě zvláštní kategorie „ŠKODA Handy“ a „Historic“. Hodnoceny byly celková spotřeba, emise CO2, průměrná rychlost a rozdíl mezi skutečnou a normovanou spotřebou. Ve startovním poli byly vedle českých posádek také posádky z Polska, Slovenska a Ruska. Poprvé se na start postavili také handicapovaní řidiči.

„Jubilejní ročník naší Economy Run byl velice úspěšný,“ říká Josef Pálka, předseda Automotoklubu ŠKODA Mladá Boleslav. „Všichni účastníci působivě dokázali, jak šetrně lze jezdit s vozy značky ŠKODA. Zejména si ceníme výkonů handicapovaných účastníků.“ O bezproblémový technický průběh Economy Run se postaraly Servisní služby ŠKODA. Poskytly své zázemí a navíc zajistili také technickou přípravu a kontrolu účastnických vozidel.

V květnu letošního roku překonal na jedno natankování 2.006 kilometrů s vozem ŠKODA Fabia GreenLine rakouský mistr světa v úsporné jízdě Gerhard Plattner. Rekordně nízká spotřeba modelu Fabia GreenLine tak dosáhla hodnoty 2,21 litru/100 km. Evropská normovaná spotřeba modelu přitom činí 3,4 l/100 km.